13 czerwca 2025 r. na stadionie Klubu Sportowego Lublinianka przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 19 w Lublinie odbyło się wydarzenie integracyjne pod nazwą „Wieniawa Łączy Pokolenia”. Inicjatywa miała na celu wspieranie integracji międzypokoleniowej w społeczności lokalnej poprzez stworzenie przestrzeni do wspólnego uczestnictwa dzieci, rodziców, opiekunów oraz seniorów w aktywnościach edukacyjnych i rekreacyjnych. W ramach przedsięwzięcia aktywny udział wzięły członkinie Koła Naukowego „Progressus”, funkcjonującego przy kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna w Lubelskiej Akademii WSEI.
Przedstawicielki Koła odpowiadały za przygotowanie oraz realizację działań animacyjno-edukacyjnych w dedykowanej „Strefie Przedszkolaka”, funkcjonującej w godzinach 9.00–11.30.
W wydarzenie zaangażowanych było siedem studentek: Martyna Mazur, Magdalena Choina, Aleksandra Sawa (studentki I roku kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna) oraz Aleksandra Adamska, Sylwia Denis, Weronika Tomczak i Sylwia Jachuła (studentki kierunku Pedagogika Terapeutyczno-Opiekuńcza). Celem działania było nie tylko zapewnienie uczestnikom wartościowych doświadczeń rozwojowych, lecz także zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce, rozwijanie umiejętności animacyjnych oraz wspieranie kompetencji psychospołecznych dzieci.
Wśród zaprojektowanych aktywności znalazły się m.in.: malowanie twarzy, wykonywanie kolorowych warkoczyków, tatuaże brokatowe, modelowanie balonów, zabawy ruchowe, zadania integracyjne z wykorzystaniem chusty animacyjnej, oprawa muzyczna oraz działania sensoryczno-motoryczne. Poszczególne zadania zostały przydzielone zgodnie z predyspozycjami i kompetencjami studentek.
Studentka Martyna Mazur realizowała zadania z zakresu stylizacji dziecięcej, wykonując kolorowe warkoczyki, które cieszyły się dużą popularnością. Magdalena Choina oraz Aleksandra Sawa prowadziły gry i zabawy ukierunkowane na rozwój motoryki dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz refleksu, m.in. poprzez zawody z piłeczkami czy aktywności z chustą. Zajęcia te miały na celu rozwijanie koncentracji oraz zdolności współpracy w grupie.
Atrakcją sensoryczno-ruchową była zabawa z użyciem „zakręconych okularów”, które zniekształcały obraz i wprowadzały element wyzwania podczas pokonywania ścieżki sensorycznej, rozwijając w ten sposób integrację sensoryczną oraz równowagę. Aleksandra Adamska, wcielając się w postać „Pani Czarodziejki Kolorów”, prowadziła punkt malowania twarzy – każde dziecko mogło wybrać wzór inspirowany postaciami bajkowymi, co pozytywnie wpływało na jego ekspresję emocjonalną i wyobraźnię.
Sylwia Denis oraz Weronika Tomczak koordynowały stanowisko z tatuażami brokatowymi, które nie tylko stanowiły atrakcję estetyczną, ale również sprzyjały kształtowaniu gustu artystycznego i wyborów indywidualnych u dzieci. Oprawą muzyczną, organizacją zabaw ruchowych, puszczaniem baniek mydlanych oraz koordynacją konkursów zajmowała się Sylwia Jachuła, dbając o spójną i radosną atmosferę w całej strefie.
Udział Koła Naukowego „Progressus” w wydarzeniu „Wieniawa Łączy Pokolenia” stanowił istotne doświadczenie dydaktyczne i społeczne. Wymagał od studentek umiejętności planowania, organizacji pracy w zespole, kreatywności oraz elastyczności w działaniu.
Wydarzenie zakończyło się o godzinie 11:30.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin