Nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem w pracy dydaktycznej i naukowej. Obecnie adiunkt w Akademii WSEI na Wydziale Nauk o Człowieku. W latach 1993–2014 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Filozofii Wychowania w Instytucie Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w latach 2020–2023 adiunktem w Katedrze Pedagogiki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Od 2009 roku równolegle prowadzi własną działalność gospodarczą jako założycielka i prezes Wydawnictwa Naukowego Episteme, wpisanego na listę punktowanych wydawnictw naukowych.
Dr Ewa Smołka koncentruje swoje zainteresowania naukowe na filozofii wychowania, współczesnych teoriach wychowania oraz wpływie przemian społeczno-kulturowych na procesy edukacyjne. Szczególną uwagę poświęca kształtowaniu charakteru oraz roli rzeczywistości wirtualnej w życiu dzieci i młodzieży. Jej badania obejmują także metody wspierania samowychowania oraz rozwijania umiejętności krytycznego myślenia u dzieci.
Jest autorką licznych publikacji, w tym monografii Filozofii kształtowania charakteru (2005, 2023), redaktorką tomu Młodzież w procesie pracy nad sobą (2024) oraz współredaktorką tomów: Wychowanie wobec współczesnych przemian społeczno‑kulturowych (2012), U podstaw tożsamości pedagogiki. Wielowymiarowość pedagogiki – biografistyka – historia (2012). Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych, gdzie podejmuje tematy dotyczące edukacji młodzieży i wyzwań współczesnego świata. Jej prace łączą refleksję teoretyczną z praktycznym podejściem do edukacji.
Jest członkinią organizacji naukowych – Zespołu Pedagogiki Chrześcijańskiej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (członek-założyciel), Towarzystwa Naukowego KUL, Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. B.F. Trentowskiego, Chełmskiego Towarzystwa Naukowego.
Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć na wszystkich poziomach kształcenia akademickiego: licencjackim, magisterskim, podyplomowym i doktoranckim. Specjalizuje się w wykładach, ćwiczeniach, seminariach oraz szkoleniach dla nauczycieli. W jej dydaktyce dominują takie obszary jak pedagogika ogólna, współczesne kierunki pedagogiczne, pedagogika porównawcza, koncepcje dziecka i dzieciństwa oraz nowoczesne koncepcje kształcenia. Szczególną wagę przykłada do wprowadzania innowacyjnych metod dydaktycznych, dostosowanych do potrzeb współczesnego pokolenia Z i Alfa.
Za wybitne zasługi w pracy dydaktycznej i naukowej w 2014 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin