O zastosowaniach sztucznej inteligencji w medycynie i projektach realizowanych w tym zakresie mówił w sobotę, 24 maja, w Lubelskiej Akademii WSEI prof. Paweł Pławiak z Politechniki Krakowskiej.
Wykład z cyklu Wykłady Mistrzów otworzył prof. dr hab. inż. Marek Opielak, h.c., Rektor Lubelskiej Akademii WSEI: - Rolą szkoły wyższej jest nie tylko nauczyć, wychować, opracować i skomercjalizować wyniki badań, ale także propagować naukę. Dzisiaj po przerwie wywołanej pandemią wznawiamy cykl Wykładów Mistrzów i cieszę się, że gościmy w naszej Akademii takiego fachowca, jakim jest prof. Paweł Pławiak – podkreślił Rektor.
Paweł Pławiak jest profesorem Politechniki Krakowskiej, a także Profesorem Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk. Pełni funkcję Dziekana Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. To wybitny fachowiec z bogatym doświadczeniem naukowym, który bierze udział w licznych projektach z zakresu medycyny.
W sobotę wygłosił wykład pt. „Nowatorskie zastosowanie metod uczenia maszynowego w analizie i rozwiązywaniu problemów medycznych”.
Wcześniej, wprowadzenie do wykładu wygłosił dr hab. med. Mirosław J. Jarosz, prof. Akademii WSEI, który m.in. nakreślił fakty i postaci w historii informatyki medycznej i sztucznej inteligencji w Polsce.
Po wykładzie odbył się panel ekspertów, którego uczestnicy dyskutowali o zastosowaniach sztucznej inteligencji w naukach medycznych i społecznych, a także odpowiadali na pytania studentów.
Dyskusję poprowadził prof. Mirosław Jarosz, a w panelu wzięli udział: prof. Paweł Pławiak, dr Robert Porzak, prof. Akademii WSEI, który kieruje Laboratorium Psychologii Eksperymentalnej Akademii WSEI oraz dr inż. Dariusz Wójcik, ekspert w dziedzinie badań naukowych i rozwoju, w tym sztucznej inteligencji.
– Sztuczna inteligencja może podpowiadać lekarzom różne rozwiązania, ale to lekarz musi wystawić diagnozę i lekarz za nią odpowiada – zauważył prof. Pławiak.
Uczestnicy panelu zwrócili uwagę na problem niskiej skali cyfryzacji dokumentów medycznych, co powinno się zmienić, by sztuczna inteligencja miała dostęp do większej ilości danych w tym zakresie. To z kolei powinno przełożyć się na lepszą diagnostykę.
To kolejny wykład z cyklu Wykłady Mistrzów, jakie Lubelska Akademia WSEI organizuje od 2012 roku.
– Cyklicznie zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin. Takie spotkania są z korzyścią dla studentów, którzy w ten sposób biorą udział w zajęciach ze specjalistami-praktykami, a nasza Uczelnia zyskuje na rozpoznawalności w środowisku akademickim i nie tylko – podsumowuje Teresa Bogacka, Prezydent Lubelskiej Akademii WSEI.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin