Jak wykorzystać najnowsze technologie w pracy dydaktycznej? Jaką wiedzę na temat sztucznej inteligencji powinni mieć dyrektorzy szkół i nauczyciele? To tylko jedne z wielu zagadnień poruszanych podczas konferencji „Kreatywność w dobie cyfryzacji”, która w piątek odbyła się w Lubelskiej Akademii WSEI.
– To już III edycja tej konferencji, której organizatorami są: Lubelska Akademia WSEI oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – powitała dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli oświaty oraz firm dr inż. Michalina Gryniewicz-Jaworska, prof. Akademii WSEI, Dziekan Wydziału Transportu i Informatyki, która zorganizowała wydarzenie z ramienia Uczelni.
Prorektor ds. rozwoju i strategii Lubelskiej Akademii WSEI, dr Sylwester Bogacki, prof. Akademii WSEI, zwrócił uwagę na to, że konferencja po raz pierwszy odbywa się w murach naszej Uczelni: – Lubelska Akademia WSEI jest Uczelnią, która od wielu lat współpracuje ze środowiskami biznesu, samorządowym, uczelni i nauczycielami organizując różne wydarzenia. Jednym z przykładów takiej współpracy jest konkurs „Szkoła Innowacji”, który będzie mieć teraz 14. edycję – podkreślił Prorektor. I dodał: – Ten rok akademicki rozpoczął obchody Jubileuszu 25-lecia naszej Akademii. To rok, który będzie obfitował w wiele wydarzeń, konkursów, będziemy też organizować ekspercki panel gospodarczy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Już teraz zapraszam Państwa do udziału w tych wydarzeniach i świętowaniu z nami 25-lecia naszej Uczelni.
– Motywem przewodnim tegorocznej konferencji jest kształtowanie myślenia analitycznego z uwzględnieniem narzędzi cyfrowych, m.in. sztucznej inteligencji. Gromadzimy się dzisiaj, żeby dyskutować na temat tworzenia innowacyjnych środowisk nauczania i mądrego wykorzystywania technologii w nauczaniu. I choć sztuczna inteligencja imponuje wieloma możliwościami, to powinna być zrównoważona mądrością i dalekowzrocznością nas wszystkich – zwróciła się do uczestników konferencji Joanna Soboń, dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Właśnie o sztucznej inteligencji mówił w swoim wykładzie pt. Współczesne wyzwania sztucznej inteligencji - innowacje i etyka w cyfrowym świecie dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk, prof. Akademii WSEI.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość udziału w rozmaitych warsztatach, podczas których zapoznawali się z możliwościami wykorzystywania nowych technologii w pracy dydaktycznej. Była to także okazja do rozmów o sztucznej inteligencji, poszerzenia swojej wiedzy, zdobycia nowych kompetencji oraz wymiany doświadczeń związanych z pracą dydaktyczną. W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z uczelni wyższych oraz instytucji oświatowych.
Wydarzenie zgromadziło ponad 100 dyrektorów i nauczycieli z całego regionu. Jedną z takich osób była Aleksandra Mulawa, psycholog szkolny i pedagog w Szkole Podstawowej nr 27 w Lublinie. – Świat idzie do przodu, musimy wychodzić z tradycyjnych form nauczania i pracy z młodymi ludźmi, poznawać nowe narzędzia, by te zajęcia urozmaicić i uatrakcyjnić – mówiła Aleksandra Mulawa. – Praca z dziećmi wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności, by wspierać dzieci w ich rozwoju i przezwyciężaniu rozmaitych trudności, dlatego takie konferencje i warsztaty są bardzo potrzebne.
Udział w konferencji był bezpłatny.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI, Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin