Za nami kolejna edycja Kongresu Eksportu, który organizuje Krajowe Stowarzyszenie Eksporterzy RP i Lubelska Akademia WSEI. – To bardzo ważny i potrzebny kongres gospodarczy – podkreślali uczestnicy wydarzenia, które odbyło się we wtorek w murach naszej Uczelni.
Kongres Eksportu to międzynarodowe wydarzenie o charakterze naukowo-praktycznym poświęcone dyskusjom o kluczowych problemach dotyczących polskiego eksportu ze szczególnym uwzględnieniem problemów ekonomicznych, społecznych oraz prawno-zarządczych.
To doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy, czy przedstawienia propozycji konkretnych rozwiązań problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy zajmujący się handlem zagranicznym. Ale to także okazja do dyskusji o eksporcie, rozwoju gospodarczym, jak i uwarunkowaniach organizacyjnych oraz ekonomicznych rekrutacji międzynarodowej studentów.
Wydarzenie zgromadziło liczną grupę przedsiębiorców, naukowców, posłów, samorządowców i dyplomatów z całego świata. W Kongresie uczestniczyli również studenci Wydziału i Administracji i Nauk Społecznych naszej Uczelni.
Wszystkich uczestników powitał dr Ryszard Nowak, prezes Krajowego Stowarzyszenia Eksporterzy RP: – W eksporcie jest coraz lepiej, ale przedsiębiorcy potrzebują też lepszych narzędzi wsparcia, przede wszystkim poprzez biura handlu zagranicznego. Takich polskich biur jest ok. 70 na całym świecie. Jest rzeczą nienormalną jeśli pracuje w nich jedna czy dwie osoby. I to w tym kierunku trzeba zrobić dość dużo, a rządzący powinni jak najszybciej wzmocnić te biura handlu – podkreślał. I dodał: – Jeśli jedna trzecia każdej ambasady będzie przeznaczona do obsługi naszych przedsiębiorców, to oni spowodują zwiększenie obrotów w handlu zagranicznym. A to oznacza zmniejszanie bezrobocia, zwiększanie procesów technologicznych na wyższy poziom, czyli to, co jest nam potrzebne. Idzie to wolno, a my chcielibyśmy, by szło to dużo szybciej – zaapelował.
W imieniu władz Lubelskiej Akademii WSEI do gości zwrócił się dr hab. Tomasz Wołowiec, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Akademii WSEI: –Dzisiejszy Kongres Eksportu jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Eksporterzy RP reprezentowanym przez prezesa dra Ryszarda Nowaka, profesora naszej Uczelni, oraz Lubelską Akademią WSEI. To jest 5 lat współpracy, która przyczyniła się do istotnego włączenia tego wydarzenia w rozwój społeczno-ekonomiczny regionu. Stała się również platformą współpracy przedsiębiorców, którzy dynamicznie rozwijają się na terenie Lubelszczyzny i eksportują swoje produkty oraz usługi do wielu krajów Unii Europejskiej.
Jak podkreślił prof. Tomasz Wołowiec, po raz pierwszy Kongres ma walor typowo naukowy: – Efektem finalnym tego spotkania będzie wydana monografia naukowa w języku angielskim, która będzie prezentowała pięciolecie współpracy naszej Uczelni ze Stowarzyszeniem Eksporterzy RP. To będzie pięć lat wspólnych badań, analiz rynkowych, które pokażą pewne zmiany, trendy i też rolę naszej Akademii w procesie budowania relacji z przedsiębiorcami, budowania pozycji w regionie oraz bycia hubem innowacyjności i hubem dla firm z otoczenia społeczno-gospodarczego – podsumował profesor Wołowiec.
Bożena Lisowska, Posłanka na Sejm RP gratulując organizacji wydarzenia zwróciła uwagę na jeden aspekt: – To bardzo ważny i potrzebny kongres gospodarczy. Ubolewam jedynie, że pojawiła się tak mała reprezentacja ze strony parlamentarzystów. To właśnie posłowie powinni czerpać jak najwięcej wiedzy z takich spotkań z przedsiębiorcami, aby później na poziomie Parlamentu móc wspierać te inicjatywy, te sugestie, które pojawiły się dzisiaj na Kongresie Eksportu 2024.
O wadze i roli Kongresu Eksportu 2024, a także problemach, z jakimi borykają się przedsiębiorcy mówił z kolei Wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch: – Kongres Eksportu 2024 to bardzo ważne wydarzenie. Sytuacja dzisiaj jest trudna. Zagrożenia, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, mówiąc krótko – geopolityka, która jest warunkowana i kryzysem i konfliktami, ale również wojnami ekonomicznymi sprowadziła gospodarkę, eksport i produkcję do roli broni, czyli walki między poszczególnymi rynkami, państwami i regionami. I to jest ta trudność, która nas dzisiaj dotyka. Borykamy się z sankcjami, ograniczeniami w eksporcie. Ale paradoksalnie te same zagrożenia mogą otwierać nowe szanse. Wszystko zależy od przedsiębiorczości, innowacji, optymalizacji kosztów, deregulacji przepisów, ale i wsparcia dla przedsiębiorców eksporterów. Ważne, by tworzyć środowisko dla gospodarki w kraju, ale gospodarki ponad podziałami. Im mniej polityki w gospodarce, tym lepiej – podkreślił Wicewojewoda Wojciech Wołoch. Jednocześnie zapewnił przedsiębiorców, że maja wsparcie w województwie lubelskim i w urzędzie Wojewody.
Obecny na kongresie ksiądz Biskup dr Mieczysław Cisło życzył solidarności między przedsiębiorcami, braterstwa, życzliwości i wspólnego działania. Nawiązał też do tematyki tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gdzie rozmawiano m.in. o pozycji kobiet na rynku pracy. – Kiedy śledzę prasę, dane statystyczne, socjologiczne, to kobiety reprezentują wyższe wykształcenie niż mężczyźni natomiast są gorzej finansowane na różnych stanowiskach. Dlatego mój apel, aby przedsiębiorcy i eksporterzy pamiętali o tym – zaapelował. Zwrócił się także do prezesa Ryszarda Nowaka: – Życzę, by był pan dalej dyrygentem tej wielkiej orkiestry przedsiębiorców i eksporterów. Gratuluję tego dzieła, które pan stworzył i ma niewyczerpany zasób pomysłów. To ważne forum wymiany doświadczeń.
Wykład inauguracyjny
Zanim przystąpiono do sesji i dyskusji, prof. dr hab. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Członkostwo w Unii Europejskiej: 20 lat, które zmieniły Polskę”.
– Członkostwo w Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie. Jeśli zapytać Polaków, jakie są korzyści z Unii Europejskiej, od lat odpowiedzi są takie same: większość pytanych wskazuje na fundusze europejskie, czyli gotówkę, która pozwala sfinansować wiele inwestycji. Na drugim miejscu wskazują otwarte granice, które dają możliwość pracy, studiowania, podróżowania. Natomiast wpływ na gospodarkę i warunki życia podaje tylko 20 proc. pytanych. Jest także grupa – 8 proc., która twierdzi, że gospodarczo Polska traci na członkostwie w Unii. Ledwie 12 procent widzi jakikolwiek związek między rozwojem gospodarczym kraju a tym, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej – zauważył profesor.
Zapytany o Kongres Eksportu 2024 powiedział: – Takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Uczestnicy znają się lepiej jeśli wymieniają swoje doświadczenia, wtedy potrafią lepiej współpracować, a to jest potrzebne dla rozwoju firm i dla rozwoju eksportu – podsumował prof. Witold Orłowski.
„Zasłużony dla Eksportu RP"
Kongres Eksportu 2024 był także okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla Eksportu RP” w dwóch kategoriach: Firmy i Osobowości.
W kategorii Osobowości medal „Zasłużony dla Eksportu RP” Kapituła przyznała dr Jerzemu Kwiecińskiemu, Przewodniczącemu Komitetu ds. Eksportu w Krajowej Izbie Gospodarczej oraz Stanisławowi Adamiakowi, Konsulowi Honorowemu Ukrainy w Chełmie. Z kolei w kategorii Firmy medal „Zasłużony dla Eksportu RP” otrzymała Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.
Popołudnie wypełniły dyskusje i wymiana doświadczeń, sesja dyplomatów pt. „Współpraca w eksporcie z Unią Europejska i Polską”, sesje o rozwoju gospodarczym, panele poświęcone rekrutacji międzynarodowej studentów czy uwarunkowaniom polskiego eksportu.
Dziękujemy za udział w Kongresie Eksportu 2024 i wszystkie uwagi.
***
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Metropolita lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, prof. Akademii WSEI.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin