Wymiana doświadczeń i dyskusja na temat rodzajów innowacji, ich znaczenia i wdrażania w edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej – to tematy, którym poświęcona była I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Metodyczna w Lubelskiej Akademii WSEI. Wydarzenie odbyło się w dniach 3-4 kwietnia 2025 r. i zgromadziło liczne grono naukowców, praktyków oraz studentów z Polski i zagranicy.
Podczas dwóch dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów plenarnych, wziąć udział w sekcjach tematycznych, warsztatach praktycznych i panelu dyskusyjnym. Program obejmował także wizytę studyjną w szkole montessoriańskiej oraz prezentacje studentów Koła Naukowego „Progressus”.
- System edukacji nieustannie się zmienia - obok nauki i wychowania coraz większy nacisk kładzie się na myślenie krytyczne oraz wprowadzanie elementów innowacyjnych. Te innowacyjne podejścia coraz częściej pojawiają się już na najniższych szczeblach edukacji, w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dlatego uważam, że innowacje w edukacji na tym podstawowym poziomie to proces, którego nie da się zatrzymać ani uniknąć. Właśnie z tego powodu konferencje poświęcone tym zagadnieniom są niezwykle potrzebne - powiedział otwierając konferencję prof. dr hab. inż. Marek Opielak, dr h.c., Rektor Lubelskiej Akademii WSEI.
Dr Małgorzata Artymiak, prof. Akademii WSEI, p.o. Dziekan Nauk o Zdrowiu zauważyła, że nigdy wcześniej jak teraz, nie były potrzebne takie konferencje - jako przestrzeń do wymiany myśli, doświadczeń i inspiracji: - To doskonałe narzędzie, które pozwala wspólnie poszukiwać odpowiedzi na aktualne, często palące wyzwania. Gratuluję inicjatywy i determinacji. Ta konferencja to naprawdę potężne wydarzenie - podkreśliła.
Jarosław Pakuła, Przewodniczący Rady Miasta Lublin dodał: - Mamy do czynienia z kryzysem demograficznym wyrażającym się spadającą liczbą urodzeń. Należy zdać sobie sprawę, że dla placówek oświatowych nadchodzą trudne, konkurencyjne czasy, w których wygrać będzie można jedynie jakością oferty edukacyjnej dlatego ta konferencja jest aż tak ważna. Edukacja musi nadążyć za zmiennością i rozwojem, spełniać oczekiwania dzieci, a niekiedy kompensować zaniedbania domu rodzinnego. Pozostaję z nadzieją, że innowacyjne rozwiązania edukacyjne, które zostaną na tej konferencji zaprezentowane wejdą w życie i przysłużą się do odniesienia sukcesów pedagogicznych korzystających z nich nauczycieli, jak i edukacyjnego sukcesu ich uczniów.
- Chciałabym, abyśmy na tej konferencji wspólnie zastanowili się nad wyzwaniami, ale także nad nowymi działaniami, które możemy podejmować na rzecz rozwoju naszych najmłodszych. To, co realizujemy już od najmłodszych lat ma odzwierciedlenie w życiu dorosłym. Warto również zauważyć, że lubelskie firmy coraz częściej stawiają na rozwój kompetencji miękkich. Mam nadzieję, że ta konferencja będzie inspiracją dla nas wszystkich, a jesteśmy w mieście inspiracji - zauważyła Monika Król, zastępca dyrektora Wydziału Kultury ds. przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych i projektów międzynarodowych Urzędu Miasta Lublin.
- W przedszkolu i szkole stwarzamy takie sytuacje edukacyjne, żeby dziecko mogło działać, odkrywać. Bardzo dużo zależy tutaj od nauczyciela - innowatora, który nie boi się zmian, który z dozą elastyczności, otwartości wprowadza dzieci w nowy świat znaczeń - zauważa dr hab. Jolanta Karbowniczek, prof. Akademii WSEI, Koordynator studiów na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. I podkreśla: - Nasza konferencja obfituje w bardzo ciekawe referaty o badaniach partycypacyjnych, eksperymentalnych dotyczących edukacji plastycznej, muzycznej, międzykulturowej. Innowacje tutaj zaprezentowane przez znakomitych prelegentów, pracowników nauki z różnych ośrodków z całej Polski i zagranicy mają kluczowe znaczenie dla dydaktyki, metodyki, prowadzenia dalszych badań w tym zakresie. Nie wyobrażamy sobie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej bez wprowadzania tych innowacji.
W sesjach plenarnych wygłoszono inspirujące referaty m.in. na temat dziecka jako badacza, eksperymentów w edukacji przyrodniczej, integracji treści, metody Glenna Domana, edukacji plastycznej i międzykulturowej, wczesnej edukacji muzycznej, strategii STEAM oraz innowacji na Zamojszczyźnie.
Panel dyskusyjny z udziałem dyrektorów i nauczycielek z lubelskich placówek oświatowych dotyczył praktycznych aspektów wdrażania innowacji. Uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach i sekcjach tematycznych. Na zakończenie studenci przygotowali dla uczestników interaktywne koło fortuny z nagrodami.
Konferencję podsumowała dr hab. Jolanta Karbowniczek, prof. Akademii WSEI, podkreślając wysoki poziom merytoryczny i owocną wymianę doświadczeń: - Konferencja „Innowacje w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” była cennym forum wymiany wiedzy i dobrych praktyk, które z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju innowacyjnych podejść w edukacji najmłodszych.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Prezydent Miasta Lublin i Lubelski Kurator Oświaty.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin