Program „Doktorat wdrożeniowy” Ministerstwa Edukacji i Nauki stanowi doskonały przykład efektywnej współpracy uczelni z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi, samorządowymi i prywatnymi. Program ten umożliwia pracownikom wskazanych podmiotów realizowanie projektów badawczo-rozwojowych jako doktoranci, przy pełnym wsparciu ekspertów akademickich bez konieczności rezygnacji z pracy zawodowej. Efektem tej współpracy będą innowacyjne wdrożenia, które zastosują najnowsze odkrycia naukowe w praktyce.
Pani Barbara Stefaniak została zakwalifikowana do programu na podstawie prowadzonych badań Modelowanie i analiza danych z elektrycznej tomografii impedancyjnej do detekcji wybranych jednostek chorobowych poprzez rozwiązywanie zagadnienia odwrotnego i uczenia maszynowego. Celem prowadzonego przez nią projektu jest opracowanie rozwiązania opartego na uczeniu maszynowym i elektrycznej tomografii impedancyjnej do analizy i detekcji jednostek chorobowych na podstawie danych pomiarowych. System będzie pozwalał na obrazowanie wentylacji płuc, jednocześnie monitorując aktywność elektryczną serca.
Uczestnikiem doktoratu wdrożeniowego został również Pan Michał Styla, który prowadzi badania pt. Analiza wielowymiarowa detekcji osób w przestrzeniach zamkniętych za pomocą tomografii refleksyjnej. Projekt badań wpisuje się w niszę w zakresie wykorzystania technologii tomograficznych w komercyjnych rozwiązaniach nawigacyjnych. Praca nad tego typu rozwiązaniem przyczyniła by się do proklamowania bezinwazyjnych i efektywnych technik detekcji, analizy oraz mapowania przestrzeni zamkniętych, które w dalszym ciągu pozostają domeną rozwiązań radarowych stosowanych w celach wojskowych, meteorologicznych czy astronomicznych. Miałoby to niebagatelny wpływ dla rozwoju bezprzewodowych środków komunikacji wewnątrzbudynkowych ale także dla całych systemów informatycznych zarządzających tymi obiektami.
Lubelska Akademia WSEI
ul. Projektowa 4
20-209 Lublin