Akademia WSEI po raz kolejny potwierdziła swoją silną pozycję na mapie polskiego szkolnictwa wyższego. W najnowszej edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026 zajęła 14. miejsce wśród niepublicznych uczelni akademickich, umacniając tym samym swoją pozycję w gronie najbardziej cenionych ośrodków akademickich w kraju.
Przy ocenie uczelni akademickich w rankingu Perspektyw wzięto pod uwagę siedem kryteriów:
1) efektywność naukowa
W tym kluczowym obszarze analizowane są m.in. sukcesy w pozyskiwaniu środków z programów UE, finansowanie badań, rozwój własnej kadry oraz jakość i zasięg międzynarodowy publikacji naukowych.
2) umiędzynarodowienie
To analiza udziału studentów i wykładowców z zagranicy w ogólnej liczbie studentów i wykładowców na danej uczelni, programów prowadzonych w językach obcych, mobilności akademickiej oraz obecności w europejskich sieciach uniwersyteckich.
3) potencjał naukowy
Uwzględnia wyniki ewaluacji poszczególnych dyscyplin, udział kadry z tytułami profesora lub doktora habilitowanego, posiadane uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, a także liczbę doktorantów kształconych w szkołach doktorskich.
4) prestiż
Prestiż mierzy pozycję uczelni w światowych zestawieniach i opinię środowiska akademickiego.
5) absolwenci na rynku pracy
Kryterium rynkowe ocenia poziom wynagrodzeń oraz stabilność zatrudnienia osób opuszczających mury danej uczelni.
6) warunki kształcenia
To kryterium uwzględnia dostępność kadr wysokokwalifikowanych oraz posiadane akredytacje i certyfikaty jakości.
7) innowacyjność
Mierzy liczbę uzyskanych patentów krajowych i zagranicznych, a także wkład uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Wszystkie te kryteria uplasowały Lubelską Akademię WSEI na wysokim 14. miejscu wśród najlepszych niepublicznych uczelni akademickich w całym kraju.
- Jesteśmy dumni, że codzienna praca naszej społeczności akademickiej, zaangażowanie studentów oraz nieustanny rozwój oferty kształcenia przekładają się na usytowanie Lubelskiej Akademii WSEI w tak ważnym rankingu edukacyjnym w Polsce – podsumowuje Prezydent Uczelni, Teresa Bogacka, dr h.c.
